چه عواملی در انتخاب انواع نرده شیشه ای تاثیر گذار هستند و یک نرده شیشه ای مناسب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

در این مقاله ما بررسی می‌کنیم که یک کارفرما چگونه و بر اساس چه عواملی باید نرده شیشه ای مورد نیاز خود را انتخاب کند. و در حین این انتخاب باید به چه نکاتی توجه کند.

 

 

1- ایمنی و میزان تردد 

یکی از عواملی که در انتخاب نرده شیشه ای بسیار مهم است نوع کاربری سازه و پروژه ای که در آن نرده ها نصب می‌شوند می‌باشد.

نوع کاربری و مقدار تردد ها و اهمیت ایمنی هر سازه با توجه به مقررات ملی ساختمان و با توجه به کاربری و نوع استفاده تعیین می‌شود. معمولا برای ساختمان هایی که پر تردد هستند و حجم زیادی از افراد در بازه های زمانی مختلفی در محل  حضور دارند و ممکن است که نیرو ها و بار های جانبی بیش از حدی به المان سازه ای و جانپناه ما وارد شود انتخاب یک نوع نرده با ظرفیت باربری بالاتر و تحمل نیروی جانبی بیشتر بسیار مهم و حائز اهمیت است. 

ساختمان های مسکونی و ویلاها که کم تردد هستند در درجه دوم از اهمیت و ایمنی قرار می‌گیرند، مقدار کمتری از ایمنی برای این ساختمان ها مورد نیاز است و اصطلاحا ساختمان هایی هستند که کم تردد هستند و طبق مقررات ملی ساختمان و تذکراتی که در این موضوع داده شده نیاز کمتری است که ما بار های جانبی با مقدار کمتری در نظر بگیریم. پس اولین و مهم ترین نکته نوع کاربری سازه می‌باشد.

 

جانپناه شیشه ای مناسب مکان های پرتردد
جانپناه شیشه ای مناسب مکان های کم تردد

2- نوع سازه و کف سازی موجود

نکته دومی که در انتخاب نرده شیشه ای باید به آن توجه شود، نوع سازه و کف سازی موجود در محل نصب نرده شیشه ای می‌باشد.

جهت نصب نرده شیشه ای توکار(دفنی) نیاز است که ارتفاع کف سازی حداقل 15 سانتی متر را داشته باشیم. این ارتفاع کف سازی در بعضی از ساختمان ها ممکن نمی‌باشد و وجود ندارد درنتیجه کارفرما نمی‌تواند این مدل نرده را برای پروژه خود انتخاب کند.

 

جزئیات نرده شیشه ای توکار
جزئیات نرده شیشه ای توکار
نرده شیشه ای توکار

 

در مکان هایی که کف سازی انجام شده و به عنوان مثال متریال کف سنگ یا سرامیک باشد. می‌توان از سیستم هایی مانند اسپیگات، روکار (اکسپوز)، فیکس پوینت و یا سیستم هایی با پایه نگهدارنده مانند اسکوئر لاین، هنزا و… استفاده نمود. اما هنگام نصب باید به نوع کف سازی توجه نمود.

به عنوان مثال در حالت نرده شیشه ای اسپیگات برای محلی که کف سازی انجام شده و نوع کف سازی سرامیک با ملات زیر سازی ضعیف کار شده باشد. موردی که بسیار مهم است و باید به آن توجه کرد این است که اگر هنگام نصب پایه اسپیگات با انتخاب رول بولت هایی با طول مناسب نتوانیم این رول بولت ها را به بتن سازه ای و المان سازه ای متصل کنیم و این پایه نگهدارنده اسپیگات اصطلاحا درگیری و اتصالی که توسط مهره ها و رول بولت ها ایجاد کرده فقط در قسمت سرامیک و ملات ضعیفی است که زیر سرامیک وجود دارد و درنتیجه ایستایی و استحکام مورد نیاز برای نرده شیشه ای در این حالت ایجاد نمی‌شود.

 پس علاوه بر ارتفاع کف سازی در مدل دفنی، در مدل روکار وجود المان سازه ای مناسب جهت نصب پایه ها و پروفیل ها اهمیت پیدا می‌کند و در حالتی که پیش بینی های لازم انجام نشده باشد و کف سازی بدون لحاظ کردن این پیشبینی ها انجام شده باشد نمیتوان از این سیستم ها استفاده کرد.

 

نرده شیشه ای روکار
نرده شیشه ای اسپیگات
نرده شیشه ای فیکس پوینت

3- قیمت و مسائل اقتصادی پروژه 

مورد سومی که در انتخاب نرده شیشه ای بسیار اهمیت دارد مباحث اقتصادی و قیمت تمام شده نرده شیشه ای برای پروژه می‌باشد. مسائل اقتصادی بحث بسیار مهمی است که در انتخاب نرده شیشه ای می‌باشد که حتما باید به آن توجه نمود.

 با توجه به نوع کاربری و مختصات خاص هر پروژه و انتخاب هایی که به لحاظ معماری انجام می‌شود. معمولا در بحث انتخاب انواع شیشه و انواع قطعات، شیشه ها می‌توانند شیشه سکوریت باشند که قیمت کمتری دارند یا شیشه های سکوریت لمینت که عمدتا از قیمت های بالاتری برخوردار هستند و همینطور برای قطعات نگهدارنده که میتوان از متریال های آلومینیوم یا استیل وجود دارد که قیمت این دو متریال با همدیگر خیلی متفاوت می‌باشد. قیمت یک عامل بسیار مهم برای انتخاب نوع نرده شیشه ای می باشد. کارفرما با در نظر گرفتن سطح کیفیت و کارایی که از نرده شیشه ای دارند و بر اساس قیمتی که میخواهند هزینه کنند باید بهینه کنند و بهترین گزینه را برای پروزه انتخاب کنند.

قیمت کل هر یک از جانپناه های شیشه را در صفحه قیمت نرده شیشه ای مشاهده نمایید.

 

4- محل نصب جانپناه شیشه ای

یکی دیگر از مواردی که در انتخاب نرده شیشه ای بسیار اهمیت داره نوع محل و فضای نصب نرده شیشه ای می‌باشد. از جمله مکان های قابل استفاده از جانپناه شیشه ای:

اطراف استخر.

تراس و بالکن.

راه پله.

روف گاردن و پشت بام.

اطراف استخر

برای انتخاب حفاظ یا جانپناهی که دور استخر نیاز است اجرا شود معمولا از نرده های شیشه ای استفاده می‌شود که حد ارتفاع شیشه از کف تمام شده مقداری بالاتر باشد که آب عبور کند و مباحث نظافتی به راحتی انجام شود.

 گزینه های ایده آل برای این قسمت ها سیستم های اسپیگات و هنزا هستند زیرا  پایه های اسپیگات شیشه را در تراز ارتفاعی 7 سانتی متر بالا تر از کف تمام شده قرار می‌دهند و همچنین پایه های هنزا با امکان تغییر ارتفاع از کف، شیشه را در مکان مناسبی قرار می‌دهد و این امکان را ایجاد می‌کنند که به راحتی بتوان محل را شست و شو کرد و نظافت محل تامین شود.

جانپناه اسپیگات اطراف استخر

راه پله

برای فضاهایی مثل راه پله و پلکان دوبلکس داخلی محصولاتی مانند اسپیگات، فیکس پوینت و یا سیستم هایی مثل اسکوئر لاین همراه با پایه های نگهدارنده و همینطور سیستم هنزا انتخاب های مناسبی هستند. که خود فضا و محل نصب این اجبار را برای ما ایجاد می‌کند که نتوانیم به راحتی از تمام سیستم های موجود نرده شیشه ای انتخاب کنیم و در انتخاب محدود تر هستیم. معمولا برای پله های دوبلکس که بدنه های فلزی دارند سیستم های فیکس پوینت استفاده می‌شود و این انتخاب رو برای این نوع کاربری وجود دارد و کارفرما ها این نوع محصول را انتخاب می‌کنند.

برای راه پله ها یکی دیگر از محدودیت هایی که وجود دارد که باعث می‌شود به سمت یک محصول خاصی سوق داده شویم مثالا وقتی که عرض راه پله موجود کم می باشد .

به عنوان مثال نرده شیشه ای اسپیگات برای راه پله به دلیل اینکه بر روی کف راه پله نصب می‌شود و عرض راه پله را حدودا 10 تا 12 سانتی متر کاهش می‌دهد باعث می‌شود کمتر مورد انتخاب قرار گیرند  و در عین حال سیستم پوینت فیکس این فاصله را از عرض پله کم نمیکند و نرده شیشه ای در سطح جانبی پله نصب می‌شود و این مزییت را دارد که از عرض پله عددی را کاهش نمی‌دهد پس موضوع دیگه ای که وجود داره در انتخاب نوع نرده شیشه ای مناسب ، نوع کاربری و ابعاد و اندازه های فضای موجود است که محدودیت هایی را جهت انتخاب برای ما ایجاد می‌کند.

نرده شیشه ای پوینت فیکس

جانپناه تراس، بالکن، روف گاردن و پشت بام

برای سطوح صاف مانند تراس، بالکن، روف گاردن و پشت بام می‌توان از انواع مختلف نرده های شیشه ای به انتخاب کارفرما استفاده نمود. نکته مهم در نصب جانپناه های شیشه ای این است که حتما باید از شیشه های سکوریت لمینت استفاده شود تا امنیت و ایمنی کافی در این مکان ها وجود داشته باشد. 

نرده شیشه ای تراس

5- طراحی و دیزاین پروژه

یکی دیگر از عواملی که در انتخاب نوع نرده شیشه ای بسیار مهم است طراحی و کانسپ دیزاین پروژه مورد نظر است. در پروژه های مختلف نوع طراحی و نگاهی که طراح پروژه به المان هایی که در هر قسمت نصب می‌شود خیلی مساله مهمی در انتخاب نوع نرده شیشه ای می‌باشد. به عنوان مثال در بعضی از طرح ها معماران تاکید بسیاری بر وجود پایه های نگهدارنده عمودی دارند. و در بسیاری از قسمت ها و پروژه ها خیلی از معماران دوست دارند که هیچگونه سازه نگهدارنده ای در طرح وجود نداشته باشه و شیشه به صورت یکسره و بدون هیچ گونه قطعات نگه دارنده ای دیده شود. که معمولا در این نوع پروژه ها از سیستم های دفنی استفاده می‌شود که نتیجتا چیزی که دیده می‌شود و خروجی پروژه است فقط شیشه از کف بیرون زده می‌باشد و هیچگونه سازه نگهدارنده ای دیده نمی‌شود.

نوع طراحی و دیزاین در انتخاب نوع نرده شیشه ای بسیار مهم است. که نرده شیشه ای نهایتا به صورت فریم دار یا فریملس، پایه های منقطع، پایه های سرتاسری، پروفیل های یک سره و مدل های متنوع دیگر که وجود دارند رو کارفرما انتخاب کند و بر آن اساس خرید را انجام دهد.

 

پروژه ها

طبقه هفتم ساختمان اداری بخارست واقع در میدان آرژانتین و اجرای پارتیشن تک جداره
ساختمان اداری بانک تجارت واقع در بلوار میرداماد خیابان نیل معماری امیرحسین طاهری
ویلای مدرن شهرک دریاچه آقای رحیمی تبار واقع در لواسان کاری از معمار سابین هوشی
ویلای خانه افرا واقع در لواسان کاری از ادیب خائیز رامتین طاهریان و استودیو راوی
پروژه ویلای شخصی واقع در لواسان کاری از دفتر و استودیو معماری مهندس کامران حیرتی
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4.7]
اکسیدال
  • تهران، نارمک
  • خیابان جانبازان غربی، نبش مدنی
  • بین هلال احمر و اتوبان امام علی
  • پ 242 و 244 - طبقه چهارم