ویلای خانه افرا یک ملک شخصی می باشد که در منطقه لواسان طراحی و ساخته شده است.

ویلای خانه افرا

اطلاعات پروژه
نامخانه افرا
آدرسلواسان
معمارانادیب خائیز، رامتین طاهریان با همکاری استودیو طراحی راهرو و استودیو طراحی راوی
سال شروع پروژه1396
سال اتمام پروژه1397
مساحت زمین970 متر مربع
مساحت بنا593 متر مربع
نوعویلایی مسکونی
مجریاستودیو معماری راهرو و استودیو معماری راوی
پیمانکاراستودیو معماری راهرو و استودیو معماری راوی
کافرمامحمدرضا اژدری
سبک معماریمدرن

در این ویلا دو مدل نرده شیشه ای به کار گرفته شده است:

الف) نرده شیشه ای پوینت فیکس

ب) نرده شیشه ای هنزا Henza

اجرا و نصب نرده شیشه ای پوینت فیکس و هنزا در ویلای خانه افرا

گروه فنی مهندسی اکسیدال در ویلای خانه افرا اقدام به نصب سیستم هندریل شیشه ای پوینت فیکس نمود. این مدل هندریل در قسمت پلکان ورودی این ویلا که یک پلکان بتنی و فلزی ترکیبی بود نصب شد. هم چنین در قسمت پل فلزی این ویلا که مابین ساختمان قدیمی و ساختمان جدید قرار گرفته بود، اقدام به طراحی و نصب هندریل شیشه ای سیستم هنزا نمود.

با توجه به درخواست کارفرما و کانسپت مورد نظر معماران پروژه پایه های سیستم هنزا به صورت اختصاصی در ابعاد و مشخصات مورد نظر کارفرما تهیه و نصب شد. در نهایت با توجه به فرم و دیزاین معماری مدرنی که این پروژه داشت سعی بر این شد که از حداقل اتصالات شیشه برای دستیابی به حداکثر شفافیت نرده شیشه ای هنزا استفاده شود. خروجی این کار منجر به فراهم شدن یک فضای کاملا مدرن و بسیار جذاب توسط سیستم هنزا شد.

پروژه خانه افرا در قالب بازسازی یک واحد مسکونی دو طبقه قدیمی در لواسان آغاز شد. قرارگیری ساختمان در بالای زمینی شیبدار و همچنین اختلاف سطح زیاد، موجب دشواری و طولانی شدن دسترسی ورودی اصلی به بنای موجود می‌گشت.

رویکرد اصلی طراحان ویلای خانه افرا حول سه محور اصلی شکل گرفت: 

1) تبدیل دو طبقه مجزای بنا به یک واحد دوبلکس.

2) باز تعریف و تسهیل دسترسی به ساختمان اصلی از ورودی زمین در تراز خیابان.

3) اضافه کردن امکانات و فضاهایی شامل استخر شنا، واحدی مجزا برای سرایدار، جکوزی و دفتر کار.

استراتژی طراحان برای بهبود دسترسی در ویلای خانه افرا

برای بهبود دسترسی مجموعه، استراتژی اتخاذ شده شامل قرار دادن آسانسور در نزدیکی ورودی زمین برای رسیدن تا تراز طبقه اول ویلا و سپس ایجاد یک پل کوچک برای رسیدن از سکوی آسانسور تا تراس طبقه اول خانه تعریف گردید.

سیستم سیرکولاسیون جدید دسترسی اصلی بنا را از طریق آسانسور و پل فراهم می‌کند و دسترسی ثانویه، از طریق پله‌های حیاط و مسیر میان باغ خواهد بود. بدین ترتیب ورودی اصلی خانه به طبقه اول که شامل فضاهای اصلی و عمومی‌تر مثل فضای نشیمن و پذیرایی، آشپزخانه و اتاق خواب مهمان است انتقال پیدا کرده تا طبقه همکف که از حریم خصوصی بیشتری بهره‌مند بوده و شامل فضاهای دنج‌تری نیز می‌باشد، به دو اتاق خواب مستر، آشپزخانه‌ای کوچک و اتاق تلویزیون اختصاص یابد.

استراتژی طراحان برای دسترسی به نور و منظره مناسب در ویلای خانه افرا

جابه‌جایی ورودی اصلی خانه از طبقه همکف به طبقه اول، باعث ایجاد ساختاری معکوس گردید که در آن فضاهای عمومی‌ای که در منازل مسکونی دو طبقه رایج معمولا در تراز همکف قرار دارند، به طبقه اول منتقل شده و طبقه همکف فضاهای خصوصی خانه را در خود جای داده است.  بدین ترتیب، فضاهای عمومی طبقه اول از سقف بلند، نور طبیعی مناسب و دید و منظر منحصر به فرد و فضاهای خصوصی در طبقه همکف، از ارتباط نزدیک‌تر با حیاط و کیفیت فضایی محصورتری بهره می‌برند.

استراتژی طراحان در طراحی فضاهای تفریحی و واحد سرایداری ویلای خانه افرا

شکست و اختلاف سطح موجود در زمین پروژه، و اختلاف تراز کلی مجموعه موقعیتی برای تعریف حجمی الحاقی (Plug-in) در سه طبقه در نزدیکی ورودی ایجاد کرد تا سایر فضاهای مورد نیاز ویلا را تامین کند. این سازه الحاقی در تراز همکف شامل سوئیت سرایدار، در طبقه اول دفتر کار و در طبقه دوم شامل جکوزی، دوش و سرویس بهداشتی در نزدیکی استخر شنا می‌باشد. هندسه و نحوه قرارگیری پل ارتباطی میان ساختمان جدید و بنای موجود، بر اساس موقعیت شروع و پایان در دو سوی مجموعه و همچنین موقعیت درختان موجود در زمین شکل گرفته است.

شکست موجود در زمین پروژه باعث تعریف دو حیاط مجزا با ویژگی‌هایی متفاوت شد. به این صورت که حیاط عمومی‌تر در تراز خیابان شامل درب‌های وروردی پیاده و ماشین‌رو، پارکینگ و واحد سرایداری است و حیاط بالا عملکرد حیاط خلوتی خصوصی را‌ دارد که شامل استخر، دسترسی به سونا، دفتر کار و باغچه می‌باشد.

 

جهت مشاهده سایر پروژه ها به اینجا مراجعه کنید.

هم چنین شما می توانید تمامی محصولات نرده شیشه ای مجموعه اکسیدال را در صفحه نرده شیشه ای مشاهده نمایید.

سایر پروژه ها

پروژه ویلای شخصی بابلسر
ویلای مدرن شهرک دریاچه آقای رحیمی تبار واقع در لواسان کاری از معمار سابین هوشی
ویلای خانه افرا واقع در لواسان کاری از ادیب خائیز رامتین طاهریان و استودیو راوی
پروژه ویلای شخصی واقع در لواسان کاری از دفتر و استودیو معماری مهندس کامران حیرتی
پروژه کارخانه سن ایچ - اکسیدال
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]
اکسیدال
  • آدرس دفتر

    قیطریه، خیابان روشنایی، خیابان بهار شمالی، کوی جلیل زاده، پلاک 6، واحد 4

  • آدرس شوروم

    تهران، انتهای اتوبان حکیم غرب، تقاطع لشگری، ساختمان کاردل