پروژه شخصی ویلای ماوی در شهرک ویلایی هشت بهشت واقع و به عنوان ویلای آخر هفته برای خانواده ای 7 نفره طراحی شده است.

پروژه شخصی ویلای ماوی

اطلاعات پروژه
نامویلای ماوی
معماررضا اسدزاده
شرکت مشاورآتلیه مکعب سفید
متراژ زیربنا600 متر مربع
متراژ زمین1200 متر مربع
تعداد طبقات3 طبقه
سال ساختفروردین 1393
سال اتمامپاییز 1394
نوعمسکونی
آدرسدماوند، شهرک هشت بهشت، 5 کیلومتری گیلاوند

همکاری مشترک مجموعه اکسیدال و آتلیه مکعب سفید

گروه فنی مهندسی اکسیدال در این ویلا با اجرای نرده شیشه ای با سیستم اتصالات نقطه ای (نرده شیشه ای فیکس پوینت) و نرده شیشه ای اکسپوز (Onfloor) ارائه خدمت نموده است.

نرده شیشه ای فیکس پوینت یا اتصالات نقطه ای

قطعات اتصال نقطه ای یا پوینت فیکس توسط پیچ های استیل به بدنه فولادی پلکان متصل شده اند. به نحوی که ورق فولادی بدنه به ضخامت 15 میلی متر سوراخ کاری و در مرحله بعد قلاویز شده است. به این ترتیب قطعه اتصال با استحکام بسیار بالا و بدون هیچگونه جوشکاری و با یک دیتایل تمیز به پلکان متصل شده است.

برای مشاهده جزییات بیشتر به صفحه محصول نرده شیشه ای فیکس پوینت مراجعه نمایید.

نرده شیشه ای روکار یا اکسپوز (Onfloor)

در این سیستم پروفیل های آلومینیومی با آلیاژهایی مقاوم و به صورت اختصاصی طراحی و تولید شده اند. این پروفیل ها بر روی تراز کف با روش های مختلفی نصب می شوند. طول قطعات اصلی نگهدارنده شیشه به صورت 15 و 30 سانتی متری تهیه می گردند. این قطعات با توجه به محل نصب و جزییات فنی ارائه شده از سوی کارخانه تولیدی مطابق ضوابط نصب می گردند.

برای مشاهده ی جزییات بیشتر به صفحه محصول نرده شیشه ای اکسپوز مراجعه کنید.

شیشه های به کار رفته در این مدل نرده ها

شیشه های به کار رفته از نوع سکوریت لمینت می باشند. این شیشه ها استاندارد و ایمنی بالاتری جهت یک المان باربر به منظور ایجاد جان پناه را دارا می باشند. در شیشه های لمینت دو لایه شیشه سکوریت توسط یک طلق تحت حرارت بالا به بکدیگر چسبانده شده اند. این عمل تاثیر بسزایی در افزایش کارایی شیشه به عنوان یک متریال در کاربری سازه ای دارد.

شرح و اطلاعات پروژه شخصی ویلای ماوی

با توجه به مسافت پروژه و مشغله های کاری کارفرما در ابتدا تصور گاه به گاه از آن تصور می رفت. اما از زمان به بهره برداری رسیدن بنا، جذابیت پروژه و فضای مدرن آن برای کارفرما باعث شده هر آخر هفته اوقاتشان را در ویلا سپری کنند.

متراژ، سالن ها و طبقات پروژه شخصی ویلای ماوی

این مجتمع با زیربنای حدود 600 متر مربع در 3 طبقه و در زمینی به مساحت 1200 مترمربع طراحی شده است. این ویلا دارای زیرزمین به عملکرد استخر و تاسیسات به مساحت 150 متر مربع ، همکف شامل نشیمن، آشپزخانه و سه اتاق خواب به مجموع مساحت 200 متر مربع و طبقه اول دارای یک فضای جمعی بزرگ و یک اتاق خواب می باشد. ساخت این بنا در فروردین 1393 آغاز شد و در پائیز 1394 مورد بهره برداری قرار گرفت.

موقعیت مکانی این مجتمع

سایت پروژه در شهرک هشت بهشت واقع در 5 کیلومتری گیلاوند قرار گرفته و دارای ابعاد حدودی 60*20متر مربع می باشد. شیب زمین به صورت جنوبی، شمالی است؛ به نحوی که دسترسی سواره از خیابان جنوبی که در ارتفاع بالاتری است، صورت می پذیرد و جبهه شمالی دید به قله دماوند دارد. نور و دید مناسب در این بنا از هر دو وجه شمالی و جنوبی و به صورت محدود از شرق و غرب تامین می شود. سیستم سازه ای، اسکلت فلزی دارای اتصالات گیردار و سیستم تاسیسات مکانیکی به صورت گرمایش از کف و اسپیلت می باشد.

طراحی و ساخت حیاط های پروژه شخصی ویلای ماوی

با توجه به قوانین ساخت و ساز در شهرک، و حداکثر سطح اشغال 30%، بنا از لبه های سایت عقب نشینی حداقل 3 متر را داراست. این فاصله به عنوان مسیرهای ارتباطی حیاط ها مورد استفاده قرار گرفته است. از دیگر ضوابط این شهرک، استفاده از آجر و سنگ در نما و ایجاد سقف شیبدار بود که مصالح فوق در ترکیب با چوب نمای پروژه را شکل دادند، اما با مقاومت طراح سقف شیروانی حذف گردید.

عوامل اصلی تاثیرگذار در فرم پروژه شیب سایت و دید به قله دماوند می باشند. شیب در طول 50 متری زمین به گونه ای حل شده که همکف بنا با حیاط بالایی (جنوبی) در یک تراز قرار گرفته است. حیاط میانی در امتداد تراز زیرزمین و استخر می باشد و حیاط سومی نیز در پایین ترین سطح شکل گرفتهاست. در واقع این بنا در بستری طبیعی شکل گرفته است.

طراحی خارجی پروژه شخصی ویلای ماوی

کلیت حجم به صورت سه مکعب اصلی است. مکعب پایینی در زمین فرو رفته و فضای استخر و سونا را شکل داده و بخشی از بام آن به عنوان تراسی خصوصی در ارتباط با نشیمن همکف می باشد. مکعب میانی به دو بخش تقسیم شده که نسبت به هم جابجا شده اند. بخش غربی دربرگیرنده اتاق ها خود را به سمت قله دماوند بیرون کشیده و علاوه بر ایجاد فضای نیمه باز، تراس کشیده ای را در طبقه اول ایجاد کرده که با سالن و فضای جمعی طبقه اول در ارتباط است. بخش شرقی فضای آشپزخانه را شکل داده و به سمت حیاط جنوبی و ورودی پروژه، خود را بیرون کشیده است. مکعب بالایی شامل سالن و یک اتاق روی این دو بخش نشسته و آنها را به یکدیگر می دوزد.

اتاق والدین به وسیله حجم کنسول شده همکف و طبقه دوم از طریق بازشوی کشیده آشپزخانه و پنجره سالن، دید به قله دماوند دارند. تراس کشیده طبقه اول توسط پله سبک فلزی به تراس مجاور نشیمن متصل شده و خطوط افقی نرده های فلزی در خط آسمان پروژه امتداد یافته است.

طراحی داخلی پروژه شخصی ویلای ماوی

در طراحی فضای داخلی سادگی و خلوص سطوح و مبلمان و القای حس آرامش و پاکیزگی از اهداف اصلی طراح بود. با مساعدت کارفرما و تمایل وی در جهت خاص بودن پروژه، خرید مبلمان، چراغ ها و اکسسوری موردنیاز به طراح واگذار شد و سعی شد تا تمامی آنها از برندهای معتبر با طراحی مدرن انتخاب شوند. در طراحی فضای داخل سعی شده حس گرم چوب با مصالح سردی چون سرامیک طرح بتن و مبلمان طوسی رنگ ترکیب شود و از لکه رنگی زرد برای ایجاد فضایی زنده تر استفاده شده است.

 

جهت مشاهده سایر پروژه ها به اینجا مراجعه کنید.

هم چنین شما می توانید تمامی محصولات مجموعه اکسیدال را در اینجا مشاهده نمایید.

پروژه ویلای شخصی بابلسر
ویلای مدرن شهرک دریاچه آقای رحیمی تبار واقع در لواسان کاری از معمار سابین هوشی
ویلای خانه افرا واقع در لواسان کاری از ادیب خائیز رامتین طاهریان و استودیو راوی
پروژه ویلای شخصی واقع در لواسان کاری از دفتر و استودیو معماری مهندس کامران حیرتی
پروژه کارخانه سن ایچ - اکسیدال
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]
اکسیدال
  • آدرس دفتر

    قیطریه، خیابان روشنایی، خیابان بهار شمالی، کوی جلیل زاده، پلاک 6، واحد 4

  • آدرس شوروم

    تهران، انتهای اتوبان حکیم غرب، تقاطع لشگری، ساختمان کاردل