انواع شیشه های ساختمانی و کاربرد آن ها در پروژه

شیشه ماده ای سخت و انعطاف ناپذیر می‌باشد که ماهیت شفاف و شکننده ای دارد اما در برابر زنگ زدگی و مواد شیمیایی نظیر اسیدها و بازها مقاوم است. مواد اولیه جهت تهیه انواع شیشه سیلیس، کربنات دو سود و سنگ آهک می‌باشد. که با یکدیگر مخلوط شده و با درجه حرارت بسیار بالا ذوب می شوند و بعد از آماده شدن مخلوط شیشه، به مرحله قالب گیری و خنک شدن می‌رسند. ما در این مقاله به معرفی انواع شیشه های ساختمانی و کاربرد آنها به عنوان یک المان سازه ای می پردازیم.

 

شیشه فلوت

شیشه های فلوت یا خام اولین حالت شیشه ی تولید شده می‌باشد که در ضخامت های مختلف از 2 میلی متر تا بیش از 20 میلی متر تولید و عرضه می شود.(معمولا در ضخامت های 4 تا 8 میلی متر فرآوری و استفاده می شوند.) این محصولات به عنوان شیشه های خام و سکوریت نشده، ابتدایی و شکننده‌ ترین ساختار شیشه های ساختمانی را داشته و بواسطه عملیات حرارتی و افزودن لایه های محافظ به شیشه هایی به مدل های دیگر تبدیل می شوند اما در همین حالت باید شیشه به صورت دقیق برش داده شود و سوراخکاری های لازم برروی آن انجام شود زیرا پس از سکوریت و لمینت کردن این امکان وجود ندارد.

شیشه های فلوت به دلیل وجود ناخالصی های زیاد، از درجه شفافیت کمتری برخوردار هستند. به همین علت به شیشه سبز نیز معروف هستند.

 

شیشه فلوت

شیشه مشجر یا طرح دار

از انواع شیشه های مشجر یا طرح دار در مکان های خصوصی استفاده می‌شود تا از بیرون به داخل دید نداشته باشیم و همچنین نور به میزان کافی به داخل وارد شود.

 

نحوه ساخت شیشه مشجر

جهت ساخت شیشه های مشجر ابتدا ماسه سیلیس، کربنات سدیم و آهک در یک مخزن با هم ترکیب و ذوب می شوند، سپس به دستگاه شیشه گری داده می شوند. در هنگام ساخت شیشه مشجر، غلطک هایی طرح دار از روی این شیشه های مذاب عبور داده می شوند و بدین ترتیب این طرح روی شیشه حک می شود.(این طرح ها و الگوها می توانند در یک طرف یا هر دو طرف شیشه ایجاد شوند.) سپس شیشه ها خنک می شوند و بر اساس خواست و نیاز مشتری در اندازه های متفاوت برش شیشه داده می شوند.

 

شیشه مشجر

انواع شیشه مات 

شیشه سند بلاست

سند بلاست کردن  یکی از روش های مات کردن و ایجاد طرح بر روی شیشه می‌باشد. در روش سندبلاست، نوعی ماسه خاص با فشار بر روی شیشه پاشیده می شود و سبب مات شدن شیشه می شود. در این روش به علت ایجاد چاله های ریز بر روی سطح شیشه کمی حالت مخملی ایجاد می شود، و باعث میشود تمیز کردن شیشه کمی دشوار شود.

 

شیشه ساتینا

شیشه ساتینا یکی از بهترین انواع شیشه های مات می باشد که امروزه بسیار پرطرفدار می‌باشد و بیشتر در فضاهای داخلی ساختمان های مدرن مورد استفاده قرار می گیرد.

سطح بیرونی این نوع شیشه برخلاف شیشه های سند بلاست که در روی سطوح آن ممکن است فضاهای خالی وجود داشته باشد، به صورت یکدست و یکنواخت مات شده و هیچگونه فضای خالی و شفافی بر روی آن دیده نمی شود.

شیشه ساتینا دارای تکنولوژی بسیار بالاتری نسبت به شیشه های سند بلاست و مشجر است. این شیشه نوع خاصی از شیشه مات محسوب می شود که از غوطه ور کردن شیشه در هیدروفلوئوریک اسید یا سایر اسیدهای ساینده به دست می آید. به دلیل انجام این فرآیند روی شیشه چاله‌های ریز میکروسکوپی ایجاد می‌شود. و زمانی که روی شیشه دست می‌کشید سطحی مخملی روی شیشه احساس می‌کنید.

 

شیشه های لمینت مات

دو حالت برای مات کردن شیشه های لمینت وجود دارد. در حالت اول فقط طلق لمینت ما بین شیشه ها مات می‌باشد و شیشه ها به صورت شفاف هستند. مزیت این نوع شیشه مات نسبت به شیشه های مات دیگر در این است که تمیز کردن و شست و شوی شیشه در این روش بسیار راحت است. و در روش دوم شیشه ها مات هستند و توسط طلق pvb به یکدیگر متصل می‌شود. 

شیشه های لمینت مات نسبت به دو مدل دیگر شیشه های مات دید کمتری دارد و تقریبا هیچ چیز در پشت شیشه دیده نمی‌شود. این شیشه ها مناسب درب و پارتیشن مکان های خصوصی مانند اتاق های کنفرانس و مدیریت و یا درب های سرویس بهداشتی و حمام می‌باشد.

 

شیشه مات
شیشه لمینت مات

شیشه سوپر کلیر

شیشه های با کیفیت سوپر کلیر از درجه ناخالصی و موج کمتری نسبت به انواع شیشه های فلوت برخوردار هستند. همچنین از لحاظ کیفی نسبت به شیشه های فلوت از درجه بالاتری برخوردار است و شیشه دارای رنگ سبز کمتری می‌باشد.

این نوع از شیشه ها قبل از سکوریت و لمینت شدن باید به صورت دقیق برش داده و سوراخکاری شوند زیرا این امکان در شیشه های سکوریت وجود ندارد. شیشه های کلیر بعد از سکوریت شدن عمدتا در کاربردهای معماری شیک و مدرن مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا شیشه های سوپر کلیر، سکوریت شده امنیت بالایی را در محیط فراهم می کنند و از مقاومتی 5 برابر شیشه معمولی برخوردارند.

 

شیشه سوپر کلیر

انواع شیشه رنگی

از شیشه های رنگی بیشتر در ویترین مغازه ها، نمایشگاه ها، آزمایشگاه ها، ساختمان های صنعتی و ساختمان های مسکونی با طراحی خاص و با توجه به کاربری پروژه به کار می روند. این شیشه ها در مقایسه با شیشه های معمولی بخش اعظمی از نور را جذب و بخش کمتر را از خود عبور می دهند.

شیشه ها به دو روش کلی به شیشه های رنگی تبدیل می شوند. در روش اول هنگام ساخت شیشه، برخی مواد شیمیایی به مصالح اولیه آن اضافه می شود که شیشه را به رنگ های مختلفی در می آورد. در روش دوم، شیشه معمولی و بی رنگ را درون مذابی از شیشه رنگی فرو برده و از این طریق آن را رنگی می کنند.

همچنین برای رنگی کردن شیشه های لمینت میتوان از طلق مابین رنگی استفاده کرد و در این مدل شیشه ها بی رنگ باقی می‌مانند.  

 

شیشه رنگی

شیشه هوشمند یا مات شونده

شیشه های هوشمند به نوعی از شیشه گفته می‌شوند که با استفاده از جریان برق شیشه مات یا روشن‌ شده و در واقع میزان جذب نور در شیشه های هوشمند را می‌توان به‌ صورت دستی و تنها با فشردن یک کلید تغییر داد. این نوع شیشه ها اغلب به صورت لمینت هستند. که علاوه بر خاصیت های شیشه لمینت، با طلق PDLC موجود بین دوشیشه امکان مات و یا شفاف شدن در کسری از ثانیه با استفاده از جریان برق را دارا هستند.

از انواع شیشه های مات شونده برای ایجاد حریم خصوصی در ساختمان های مسکونی و اداری استفاده می‌شود و می توانند نقش بسزایی در طراحی های نوین ساختمانی داشته باشند. 

 

شیشه هوشمند

شیشه آینه ای یا رفلکس

از انواع شیشه های آینه ای یا رفلکس بیشتر در نمای بیرونی ساختمان ها استفاده می‌شود. زیرا با بازتاب نور خارجی باعث کاهش نفوذ نور به داخل ساختمان می‌شود. این نوع شیشه ها در سمتی که نور بیشتری وجود داشته باشد، خاصیت آینه ای دارند. در روز خاصیت آینه ای بودن این شیشه ها فقط در سطح خارجی قابل مشاهده است و در داخل ساختمان مانند شیشه ی معمولی می‌باشد و باعث کم شدن نفوذ نور خورشید به داخل می‌شود. و در شب که فضای داخلی ساختمان ها از فضای بیرونی روشن تر باشد این ویژگی برعکس می‌باشد.

نحوه تولید شیشه رفلکس را می توان مانند شیشه معمولی می باشد با این تفاوت که بعد از اتمام مراحل کار روی شیشه را با انواع فلزاتی مانند نقره، نیکل، کروم، مس و یا آلومینیوم پوشش داده می‌شود.

 

شیشه رفلکس

شیشه سکوریت

شیشه سکوریت (یا شیشه میرال) در مکان ها و فضاهایی که استحکام، مقاومت و ایمنی مد نظر طراحان و معماران باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا شیشه های سکوریت در مقایسه با شیشه خام، در مقابل شکستگی و گرما مقاومت بیشتری دارد و مقاومت مکانیکی آن 5 برابر بیشتر از شیشه های خام است. در صورت شکست، شیشه سکوریت به قطعات کوچک با لبه های صیقلی تبدیل می شود که قدرت برش بسیار کمتری نسبت به انواع شیشه های معمولی دارد. همین امر موجب افزایش ایمنی شده و خطر صدمه دیدن افراد را کاهش می دهد. یکی از معایب شیشه سکوریت این است که بعد از شکل گیری و حرارت دیگر نمی توان آنها را برش یا سوراخ کرد و اگر با الماس شیشه بری برخورد کنند خُرد می شوند.

 

شکستن شیشه سکوریت یا خودکشی شیشه

اکثر مردم تصور می‌کنند که شیشه های سکوریت نشکن هستنتد و یا تحت شرایط سخت و نیروی زیاد میشکنند اما این کاملا غلط می‌باشد زیرا شیشه های سکوریت نیز مانند شیشه های معمولی میشکنند و تفاوت آنها در مدل خرد شدن و مقاومت بالاتر شیشه سکوریت می‌باشد.

گاهی نیز ممکن است بدون اینکه به شیشه ها ضربه ای وارد شود شیشه بشکند و خرد شود که به آن اصطلاحا خودکشی شیشه نیز گفته می‌شود. عوامل مختلفی میتوانند باعث خودکشی شیشه سکوریت شود از جمله این عوامل میتوان به ناخالصی در متریال شیشه، قاب بندی نا مناسب، شکستگی های کوچک در شیشه و… اشاره کرد. در مکان های عمومی و جانپناه ها بهتر است که از شیشه های لمینت استفاده کرد تا اگر شیشه ها به صورت ناگهانی شکسته شوند در جای خود حبس شده و فرو نریزند.(در ادامه به بررسی کامل شیشه لمینت میپردازیم)

 

نحوه سکوریت کردن انواع شیشه ها

سکوریت کردن شیشه فرآیندی می باشد که در آن شیشه در کوره هایی با دمای بالای 700 درجه سانتی گراد به صورت یکنواخت حرارت می بیند. شیشه گرم شده به وسیله دمیدن هوای سرد به هر دو سطح شیشه سریعا سرد می گردد.

شیشه سکوریت فلوت و سوپر کلیر

شیشه لمینت

شیشه های لمینت از پرس کردن دو یا تعداد بیشتر لایه های  شیشه و طلق لمینت مابین به وجود می‌آیند و در مکان هایی که به ایمنی و استحکام بسیار بالایی نیاز داریم (به عنوان مثال در جانپناه های شیشه ای) استفاده می‌شوند. شیشه های مورد استفاده برای ساخت شیشه‌ های لمینت می‌تواند از انواع شیشه‌ های معمولی، شیشه سکوریت، شیشه رنگی، شیشه فلوت و … باشد.

وجود طلق های PVB در میان دو لایه شیشه باعث می شود که شیشه پس از شکستن فرو نریزد و ذرات شیشه خرد شده بصورت چسبنده به طلق نگهداشته شده و از جدا شدن و پخش شدن آنها در محیط جلوگیری شود به همین جهت استفاده از شیشه های لمینت در ساختمان های مرتفع در جلوگیری از خطرات ناشی از حوادث طبیعی مثل زلزله و آتش سوزی که باعث فرو ریختن شیشه های معمولی و سکوریت می شود بسیار موثر است.

 

شیشه لمینت
شیشه لمینت فلوت و سوپر کلیر
 

انواع لمینت

در شیشه های لمینت می‌توان از طلق های لمینت رزین و PVB با ضخامت های متفاوت استفاده نمود. به عنوان مثال با توجه به استانداردهایی که کارخانه های تولیدی نرده های شیشه ای ارائه می‌دهند، طلق یا لمینیت انواع شیشه هایی که برای نرده شیشه استفاده می‌شود باید از نوع طلق pvb باشد و ضخامت استاندارد نیز در تمامی سرتیفیکیت ها 1.52 میلی متر می‌باشد.

 

معایب استفاده از شیشه های لمینت با سیستم رزین چیست؟

این نوع شیشه ها برای نرده هایی که در فضاهای بیرونی مانند بالکن ها قرار می‌گیرند و معرض تابش نور خورشید هستند معمولا رزین در طول زمان تغییر رنگ می‌دهد و تیره تر می‌شود و گاها دیده شده است که دو لایه شیشه ای که توسط رزین به هم چسبیدن به مرور زمان از یکدیگر جدا شوند و به صورت کلی می‌توان گفت سیستم این نوع لمینت در دنیا منسوخ شده و در صورت کلی دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

 

چرا از طلق pvb به ضخامت 1.52 در شیشه های لمینت استفاده می‌شود ؟

با توجه به ملاحظات تولید و اصول ارائه شده از سوی کارخانه تولیدی نرده های شیشه ای اولین مطلب این است که باید حتما نرده شیشه ای که نیرو مستقیم به شیشه وارد می‌شود و شیشه این نیرو را به قطعات نگهدارنده انتقال می‌دهد لمینت شیشه حتما باید ضخامت 1.52 را داشته باشد.

مورد دیگر این است که با توجه به مسائل تولیدی در کارخانه شیشه معمولا تولید کننده ها برای لمینت شیشه ها با ضخامت 6 و 8 میلی متر خیلی متمایل نیستند که از لمینت ها با ضخامت پایین تر استفاده کنند زیرا ضخامت های پایین تر لمینت موج های ایجاد شده در پروسه تولید شیشه را پوشش نمیدهد و این امر باعث می‌شود در پروسه لمینت مقداری حباب در شیشه ایجاد شود و این حباب ها به مرور زمان گسترش پیدا میکنند و برای شیشه مشکل جدی ایجاد می‌کند به خاطر همین موضوع تاکید برخی پیمانکاران جهت کاهش قیمت از این طریق بسیار کار اشتباهی می‌باشد و درنهایت باعث می‌شود هزینه ای که در پروژه بابت خرید این نوع شیشه شده کاملا پرت باشد و یک هزینه ای باشد که بابت خرید یک شیشه ی کاملا غیر استاندارد صرف شده.

 

بیشتر بخوانید: تفاوت شیشه سکوریت با شیشه معمولی و لمینت

 

کاربرد انواع شیشه های ساختمانی

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و امکانات روزافزون دیگر امکان استفاده از شیشه به عنوان یک المان سازه ای وجود دارد. این امکان مورد توجه بسیاری از معماران قرار گرفته است. زیرا علاوه بر زیبایی، حداکثر نور و زاویه دید را برای پروژه به ارمغان می آورد.

شیشه جهت مصارف گوناگونی در فضاهای داخلی و خارجی ساختمان ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله این مصارف می توان به درب شیشه ای، نرده شیشه ای، پارتیشن شیشه ای، نما و سقف شیشه ای، کف شیشه ای، ویترین فروشگاهی و… اشاره کرد.

 

درب شیشه

استفاده از انواع درب های شیشه ای به دلیل ظرافت و شفافیت بالا بسیار مورد توجه معماران و طراحان قرار گرفته است. استفاده از یک درب تمام شیشه ای با حداقل اجزای نگهدارنده و یراق آلات مینیمال موردی بسیار مهم در معماری مدرن می باشد. درب های شیشه ای با توجه به کاربرد در مکان های مختلف به دو دسته درب های لولایی و درب های ریلی تقسیم می شوند. از انواع درب های لولایی میتوان به درب دیما، پریما، پیانا، تیما، سونا، سرویس بهداشتی و مستر اشاره کرد. درب های ریلی نیز به صورت سیستم اسپایدر، فریم دار یا فریم لس می باشد. امکان استفاده از انواع شیشه های مختلف مانند سکوریت، لمینت، رنگی، مات و… برای درب ها وجود دارد تا شما با توجه به دکوراسیون منزل یا محل کار خود بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

مکان های قابل استفاده از درب شیشه ای

درب ورودی منازل مسکونی.

درب ورودی و اتاق های ادارات.

درب مغازه ها و پاساژ ها.

درب راه پله یا دودبند.

درب سونا.

درب سرویس بهداشتی و مستر.

درب جدا کننده سرویس و حمام.

 

درب های مدرن شیشه ای ارائه شده توسط گروه فنی  و مهندسی اکسیدال بخشی از نیاز معماران و سازندگاه ساختمان هایی با معماری مدرن و امروزی را مورد توجه قرارداده و در بخش تامین و طراحی این محصولات فعالیت دارد. 

با مراجعه به صفحه محصولات درب شیشه ای می‌توانید با این محصولات بیشتر آشنا شوید. 

 

نرده شیشه ای

یکی از جدیدترین موارد استفاده‌ از انواع شیشه های ساختمانی، انواع نرده های شیشه ای می باشد. این جان پناه ها جایگزین بسیار مناسبی برای نرده های آهنی می باشد. زیرا علاوه بر زیبایی، استحکام بالایی در برابر ضربه و تغییرات دمایی دارند. و همچنین برخلاف نرده های فلزی در برابر رطوبت بسیار مقاوم هستند. به همین دلیل در فضاهای خارجی (مانند تراس، بالکن، روف گاردن و اطراف استخر) و همچنین در فضاهای داخلی (مانند راه پله) کاربرد فراوانی دارند.

انواع نرده شیشه ای

نرده های شیشه ای در مدل های مختلفی قابل اجرا هستند. هر مدل زیبایی و مقاومت متفاوتی دارد. از انواع جان پناه یا حفاظ شیشه ای می توان به روکار (اکسپوز)، توکار (دفنی)، اسپیگات (اسپیگوت)، فیکس پوینت (اتصال نقطه ای)، هنزا، هیبرید، Juliet Balcony، (حفاظ پنجره)، دی لاین، دو لاین، (دو خطی) و Square-Line اشاره نمود. همچنین می توان با توجه به پروژه و متریال استفاده شده در آن به صورت سفارشی حفاظ های شیشه را طراحی و اجرا نمود. با انتخاب نرده شیشه ای مناسب پروژه می‌توانید حداکثر نور و زیبایی را در پروژه خود داشته باشید.

 

جهت انتخاب نوع نرده شیشه ای و اطلاع از پیش نیازهای مورد نیاز جهت نصب می توانید با مجموعه اکسیدال تماس حاصل فرمایید و مشاوره های تخصصی در این زمینه دریافت نمایید .

انواع مختلف نرده یا حفاظ شیشه ای و کاربرد آن ها را در صفحه نرده شیشه ای مشاهده نمایید.

قیمت کل هر یک از جانپناه های شیشه را در صفحه قیمت نرده شیشه ای مشاهده نمایید.

 

نرده شیشه ای اسپیگات

پارتیشن شیشه ای

امروزه از انواع پارتیشن های شیشه ای جهت ایجاد امنیت و تفکیک بخش های مختلف شرکت یا دفتر کار استفاده می‌شود. شیشه بهترین راه برای به نمایش گذاشتن فضای داخلی محل کار شما می‌باشد و بدون اینکه مانع دید شما بشود نمایی شفاف ارائه می دهد. با توجه به طراحی محل کار و منزل خود، می توانید از انواع شیشه با طرح ها و رنگ های مختلف در طراحی پارتیشن ها استفاده نمایید و آنها را کاملا سفارشی سازی نمایید. 

انواع پارتیشن شیشه ای

پارتیشن های شیشه ای دارای انواع مختلفی می‌باشد، که به صورت فریم دار و فریم لس قابل اجرا هستند. همچنین میتوان برای ایجاد زیبایی و شفافیت بیشتر از درب های شیشه ای نیز استفاده نمود. از انواع پار تیشن های شیشه ای میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

پارتیشین شیشه ای تک جداره

پارتیشن شیشه ای دو جداره

پارتیشن شیشه ای اداری open office

پارتیشن شیشه ای رنگی و مات

پارتیشن شیشه ای منزل

انواع مختلف پارتیشن های شیشه ای و کاربرد آن ها را در صفحه پارتیشن شیشه ای مشاهده نمایید.

 

پارتیشن شیشه ای

نمای شیشه ای

 نمای شیشه ای یکی از پرکاربرد ترین نماهای است که در ساختمان‌های مدرن استفاده می‌شود و بیشترین کاربرد را در ساختمان‌های اداری و تجاری داشته و کمتر برای نماهای مسکونی به کار گرفته می‌شود، استفاده از این سیستم در ساختمان ها موجب شده تا از حداکثر نور و روشنایی به داخل ساختمان وارد شود.

نمای شیشه ای عایق و کنترل کننده بسیاری از صداهای محیطی است و تنوع رنگ و مدل بسیار زیادی دارد. از جمله مدل های نمای شیشه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

نمای شیشه ای کرتین وال

نمای شیشه ای فین گلس

نمای شیشه ای فریم لس

نمای شیشه ای اسپایدری

نمای شیشه ای کلمپ

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه نمای شیشه ای مراجعه نمایید.

نمای شیشه ای کرتین وال - اکسیدال

کابین دوش شیشه ای

کابین دوش شیشه ای و دیوایدر (جداکننده) دوش حمام سکوریت و لمینت از مدرن ترین کاربرد های انواع شیشه در طراحی و معماری داخلی ساختمان های مسکونی، ویلا و هتل ها می‌باشند. کابین دوش ها انواع مختلفی دارند مانند کابین دوش ریلی، تاشو بدون درب و… که هر کدام مزایا و معایبی دارند و باید با توجه به فضای حمام خود بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

دیوایدرها نیز یکی از انواع کابین های دوش شیشه ای هستند که تنها به عنوان جداکننده بین دوش و سرویس بهداشتی نصب می‌شوند. این نوع از کابین دوش ها به علت نداشتن درب به دیوایدر یا جداکننده دوش معروف هستند.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه کابین دوش شیشه ای مراجعه نمایید.

جهت انتخاب محصولات اکسیدال و اطلاع از پیش نیازهای مورد نیاز جهت نصب می توانید با مجموعه اکسیدال تماس حاصل فرمایید و مشاوره های تخصصی در این زمینه دریافت نمایید.

کابین دوش شیشه ای
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 14 میانگین: 4.7]
اکسیدال
  • تهران، نارمک
  • خیابان جانبازان غربی، نبش مدنی
  • بین هلال احمر و اتوبان امام علی
  • پ 242 و 244 - طبقه چهارم