تفاوت پارتیشن های شیشه ای تک جداره و دو جداره

پارتیشن شیشه ای یکی از بهترین گزینه هایی است که جهت جدا سازی و مدرنیته نمودن فضای داخلی اداره ها مورد استفاده قرار می گیرد. پارتیشن های اداری را می‌توان از نظر اجرا و نوع شیشه مورد استفاده به دو نوع پارتیشن شیشه ای تک جداره و پارتیشن شیشه ای دو جداره تقسیم‌ بندی کرد. هر کدام از این پارتیشن ها ویژگی خاص خود را دارد و در محل خاصی نصب می‌شوند. ما در این مقاله ابتدا هر یک از پارتیشن ها را معرفی و سپس به بررسی شباهت و تفاوت پارتیشن های شیشه ای اداری می‌پردازیم:

پارتیشن شیشه ای تک جداره

پارتیشن شیشه ای تک جداره یکی از پرکاربرد ترین انواع پارتیشن شیشه ای می‌باشد. در این نوع از پارتیشن مقاطع نگه دارنده شیشه پروفیل های مینیمال می باشد که از آن ها هم به صورت روکار و هم به صورت توکار می توان استفاده نمود. شیشه های به کار رفته در این پارتیشن از نوع سکوریت و با ضخامت 10 میلی متر می‌باشد و امکان استفاده از شیشه های ساده، رنگی، مات، هوشمند و یا استفاده از برچسب با طرح دلخواه نیز در این پارتیشن ها وجود دارد. 

پارتیشن شیشه ای دو جداره

پارتیشن شیشه ای دو جداره مناسب جداسازی و بخش بندی کردن فضاهای داخلی اداری و مسکونی می‌باشند. پروفیل های پارتیشن دوجداره نسبت به پارتیشن تک جداره دارای ضخامت بیشتری هستند تا دولایه شیشه سکورت 6 میلیمتری برروی آنها قرار گیرند. این نوع از پارتیشن ها نیز به صورت فریم لس و فریم دار قابل نصب و اجرا می‌باشند.

پارتیشن شیشه ای تک جداره
پارتیشن شیشه ای دوجداره

تفاوت پارتیشن تک جداره و دو جداره

امروزه با توجه به معماری مدرن و گسترش فضاهای اداری به صورت open office و فضاهایی که نیاز است دید حد اکثری وجود داشته باشد شرکت ها، سازمان ها و ارگان ها به دنبال این موضوع هستند که هرچه بیشتر از فضای موجود استفاده کنند و کارفرماها و مدیران و معاونین هم به دنبال این موضوع هستند که دید بیشتری نسبت به فضاهای کاری خود داشته باشند و این موضوع استفاده از پارتیشن های شیشه ای را بسیار گسترش داده و در اینجا نیاز به بررسی عواملی است که عمدتا دغدغه و سوال کارفرمایان و مشتریانی است که به دنبال این محصول هستند زیرا پارتیشن های تک جداره و دو جداره با یکدیگر تفاوت هایی دارند که ما در ادامه به بررسی کامل این تفاوت ها می‌پردازیم. 

عایق بودن در برابر صوت

از جمله تفاوت هایی که برای این سیستم ها وجود دارد مسئله عایق بودن در برابر صوت است. عمدتا این مسئله بسیار مهمی است که با توجه نوع به کاربری هایی که در سازمان ها وجود دارد، به عنوان مثال سالن های کنفرانس، اتاق های مدیر عامل و معاونین، اتاق های کارشناسان فروش و نیاز به کنترل صوت در این قسمت ها به شدت وجود دارد. پارتیشن های شیشه ای به لحاظ خاصیت و توانایی که در ذات شیشه وجود دارد و سطح فوق العاده صیقلی شیشه که باعث می‌شود صوت انعکاس پیدا کنه و عبور صوت تا حد زیادی کنترل میشه، در این مورد ما میتوانیم پارتیشن ها را از لحاظ عایق صوت دسته بندی کنیم

در پارتیشن های شیشه ای تک جداره که داری سیستم فریم بندی و نوارهای درزگیر کاملی هستند و درب ها داخل فریم و چهار چوب قرار میگیرند میتوان عدد 50 تا 60 درصد عایق صوت را درنظر گرفت.

 پارتیشن های دوجداره به لحاظ عایق صوتی نسبت با پارتیشن تک جداره توانایی بیشتری دارد و یا قابلیت بالاتری را در برابر صوت دارد البته این موضوع خیلی بر خلاف واقعیت نیست، اما مسئله ای که وجود دارد این است که درب های پارتیشن شیشه ای دو جداره هم چنان تک جداره هستند و بحث عایق صوت را نسبت به جاهایی که دوجداره است اون توانایی را ندارد وعبور صوت از قسمت درب های ورودی همچنان مانند پارتیشن های تک جداره وجود دارد و در یک جمع بندی میتوان گفت که به لحاظ کلی پارتیشن های دو جداره عمدتا بین 10 الی 20 درصد صوت را بیشتر کنترل میکنند و نمیتوان برای آنها توانایی 100 درصدی کنترل صوت را فرض کرد البته توانایی بالاتر و مقاومت بیشتری دارند ولی به هر حال به دلیل وجود موارد فوق عایق 100 درصدی صوت نیستند.

قیمت

مسائل اقتصادی نسبت به کارایی که بدست میاورید یکی از عواملی است که باید در این دو سیستم مورد بررسی قرار بگیرد و تفاوت قیمت 30 الی 40 درصدی برای این دو سیستم میتواند مشخص کند که با توجه به هزینه ای که در پروژه صورت میگیرد چه انتخاب بهتری میتوانیم داشته باشیم.

ابعاد

مورد دیگه ای که باید به لحاظ کاربری باید در دو سیستم پارتیشن شیشه ای تک جداره و دو جداره مورد ارزیابی بگیرد، ابعاد و نسبت فضایی است این دو سیستم اشغال میکنند و کارایی که به نسبت فضایی که اشغال میکنند برای ما دارند و توانایی که برای ما ایجاد میکنند می‌باشد. پارتیشن های دو جداره عمدتا ضخامت 8 تا 10 سانتی متر فضا را اشغال میکنند. و برای فضاهای که تقسیم بندی های زیادی را دارند و متراژ پایینی دارند عمدتا مناسب نیستند و خیلی باعث شلوغ شدن فضا و کاهش حجم فضا می‌شود. در حالی که در پارتیشن های تک جداره با ضخامت 2 و نیم سانتی متری جداره های شیشه ای به خوبی نصب و اجرا می‌شوند و می‌توان گفت انتخاب و آپشن بسیار خوبی برای فضاهای اداری که کاربری های مختلفی رو میتونند ازش استفاده کنند و برای انواع فضا ها مناسب است.

پس اشغال کردن فضا و گرفتن حجم یکی دیگر از مواردی است ک در این دو سیستم وجود دارد در سیستم تک جداره این مسئله خیلی کم رنگ است علاوه بر این در مقابل سیستم دو جداره که فضا رو شلوغ می‌کند و در فضا قاب ها و المان های جدیدی را اضافه می‌کند و برای فضاهای که متراژ بالاتری دارند و امکان محدود کردن دید خیلی اهمیت پیدا می‌کند انتخاب بهتری میتواند باشد.

ابعاد پروفیل پارتیشن شیشه ای تک جداره
ابعاد پروفیل پارتیشن شیشه ای دو جداره

محدود کردن دید

در پارتیشن های دو جداره یکی از قابلیت هایی که وجود دارد امکان نصب پرده کرکره ای داخل سیستم و بین دو جداره شیشه وجود دارد که به لحاظ محدود کردن دید توانایی بهتری است و شما میتوانید در زمان های مختلف دید را محدود کنید و یا کاملا فضا را باز بگذارید اما در پارتیشن های تک جداره با نصب ویندو فیلم و برچسب های دکوراتیو قابلیت کنترل و محدود کردن دید را میتوان ایجاد کرد و می‌توان گفت انتخاب و آپشن بسیار خوبی برای فضاهای اداری ای که کاربری های مختلفی رو میتونند ازش استفاده کنند و برای انواع فضاها مناسب است. 

 

نتیجه گیری

با توجه به مطالب بیان شده پارتیشن های تک جداره و دو جداره مزایا و معایبی دارند و نمی توان هیچ یک از مدل ها را نسبت به دیگری بهتر و کارآمد تر دانست. شما میتوانید با توجه به کارایی مورد نیاز خود یکی از پارتیشن ها را انتخاب نمایید.همچنین میتوانید جهت دریافت مشاوره و استعلام قیمت پارتیشن های شیشه ای با کارشناسان اکسیدال تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 7 میانگین: 4.1]
اکسیدال
  • تهران، نارمک
  • خیابان جانبازان غربی، نبش مدنی
  • بین هلال احمر و اتوبان امام علی
  • پ 242 و 244 - طبقه چهارم